![Cooper Countryman [2012-2015]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmini%2Fcooper-countryman-2012-2015%2Fmini-cooper-countryman-2012-2015-1177952530.jpg&w=640&q=75)
Mini Cooper Countryman [2012-2015]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Engine | 1598 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder |
| Engine Type | inline 4 petrol engine |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic - 6 Gears |
| Max Power (bhp@rpm) | 184 bhp @ 5500 rpm |
| Mileage | ARAI: 15.15 kmpl |
| Max Torque (Nm@rpm) | 240 Nm @ 5000 rpm |
| Mileage (ARAI) | 15.15 |
| Length | 4110 |
| Width | 1996 |
| Height | 1561 |
| Wheelbase | 2595 |
| Length *Width *Height | 4110 mm * 1996 mm * 1561 mm |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Front Suspension | single joint spring-strut front axle |
| Rear Suspension | multiple control-arm rear axle |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering Type | Rack & Pinion steering |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Door Pockets | No |
| Power Windows | Front & Rear |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Spoiler | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Speakers | 6 |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone) |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
