Renault Duster [2020-2022]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Torque (Nm@rpm) | 142 Nm @ 4000 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine | 1498 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 105 bhp @ 5600 rpm |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Engine Type | 1.5 H4K |
| Mileage (ARAI) | 14.19 |
| Driving Range | 825 |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Regenerative Braking | No |
| Wheelbase | 2673 |
| Length | 4360 |
| Ground Clearance | 205 |
| Width | 1822 |
| Height | 1695 |
| Ground Clearance | 205 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4360 mm * 1822 mm * 1695 mm |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Seating Capacity | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 475 |
| Bootspace | 475 L (standard) |
| Bootspace | 475L |
| Minimum Turning Radius | 5.2 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Front Suspension | Independent McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Tyres | 215 / 65 R16 |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Coil Springs and Double Acting Shock Absorber |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Steering Type | hydraulic power assisted |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Emergency Call Button | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Ride Height Adjustment | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Emergency Call | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Second Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Ventilated Seat Type | No |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Ventilated Seats | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Armrest | No |
| Interior Colours | Black |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Third Row Seat | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| One Touch Down | No |
| Bootlid Opener | Internal with Key |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish ORVM Colour |
| Rear Defogger | No |
| Door Pockets | Front |
| Interior Door Handles Finish | Black |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Side Window Blinds | No |
| Interior Door Handles | Black |
| Rear Wiper | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | Yes |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Interior Lamps | Front |
| Cabin Lamps | Front |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Fog Lights | Halogen - Front |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Headlights | Halogen Projector |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Daytime Running Lights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Fog Lights | Halogen |
| Automatic Headlamps | No |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Distance to Empty | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Shift Indicator | No |
| Instantaneous Consumption | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| GPS Navigation System | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Smart Connectivity | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | 50000 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 50000 Km |
