
Tata Tiago EV
₹7.99 - ₹11.14 LakhEx-showroom price in new-delhi
| AC Fast Charging | 10-100 % : 2 hrs 36 mins, 7.2 kW charger |
| AC Regular Charging | 10-100 % : 6 hrs 54 mins, 15 A plug point |
| Max Motor Performance | 60 bhp, 110 Nm |
| Emission Standard | Not Applicable |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Motor Performance | 60 bhp 110 Nm |
| Engine | Not Applicable Cylinders Not Applicable, Not Applicable Valves/Cylinder, Not Applicable |
| Driving Range | 250 |
| Battery | 19.2 kWh, Lithium Ion,Battery Placed Under Rear Seats |
| DC Fast Charging | 10-80 % : 58 mins |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Automatic - 1 Gears, Sport Mode |
| Engine | Not Applicable Cylinders Not Applicable, Not Applicable Valves/Cylinder, Not Applicable |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Fuel Type | Electric |
| Electric Motor | 1 Permanent magnet synchronous Placed At Front Axle |
| Others | Regenerative Braking, Pure Electric Driving Mode |
| Height | 1536 |
| Length | 3769 |
| Wheelbase | 2400 |
| Width | 1677 |
| Bootspace | 240 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Front Suspension | Independent lower wishbone Mcpherson dual path (Strut type) |
| Rear Suspension | Rear twist beam with coil spring mounted on hydraulic shock absorbers |
| Minimum Turning Radius | 5.1 |
| Rear Suspension | Rear twist beam with coil spring mounted on hydraulic shock absorbers |
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Tyres | 175 / 65 R14 |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| NCAP Rating | 4 Star (Global NCAP) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Engine Immobiliser | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Parking Assist | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Geo-fence | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Find My Car | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Interior Colours | Premium Light Grey & Black Interior |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Interiors | Dual Tone |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Armrest | No |
| Front Seatback Pockets | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Rear Wiper | No |
| Power Windows | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| One Touch Down | No |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| ORVM Colour | Black |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Bootlid Opener | Internal |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Defogger | No |
| Interior Door Handles | Painted |
| Scuff Plates | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Rub-strips | No |
| Body Kit | No |
| Headlights | Halogen |
| Daytime Running Lights | No |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Taillights | Halogen |
| Cabin Lamps | Front |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Gear Indicator | No |
| Shift Indicator | No |
| Tachometer | No |
| Shift Indicator | Not Applicable |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Battery Warranty (In Years) | 8 |
| Battery Warranty (In Kilometres) | 160000 |
| Warranty (In Kilometres) | 125000 |
