![Range Rover Sport [2012-2013]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fland-rover%2Frange-rover-sport-2012-2013%2Fland-rover-range-rover-sport-2012-2013-485275721.jpg&w=640&q=75)
Land Rover Range Rover Sport [2012-2013]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Power (bhp@rpm) | 503.01 bhp @ 6000 rpm |
| Engine | 5000 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Sport Mode |
| Max Torque (Nm@rpm) | 625 Nm @ 2500 rpm |
| Drivetrain | AWD |
| Height | 1789 |
| Width | 1983 |
| Wheelbase | 2745 |
| Kerb Weight | 2572 |
| Length | 4783 |
| Length *Width *Height | 4783 mm * 1983 mm * 1789 mm |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 2 Rows |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 255 / 50 R19 |
| Front Tyres | 255 / 50 R19 |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering Type | Power Steering |
| Front Tyres | 255 / 50 R19 |
| Hill Descent Control | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Differential Lock | Centre |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Differential | Limited slip |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Limited Slip Differential | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
