Maruti Suzuki S-Presso [2019-2022]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 998 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Mileage (ARAI) | 21.4 |
| Max Power (bhp@rpm) | 67 bhp @ 5500 rpm |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Driving Range | 577 |
| Acceleration (0-100 kmph) | 15.37 |
| Engine Type | K10B |
| Max Torque (Nm@rpm) | 90 Nm @ 3500 rpm |
| Mileage | ARAI: 21.4 kmpl | User Reported: 20.5 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 20.5 |
| Acceleration | 0-100 km/h in 15.37 seconds (claimed) |
| E20 Compatibility | Yes |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Regenerative Braking | No |
| Ground Clearance | 180 |
| Length | 3565 |
| Width | 1520 |
| Wheelbase | 2380 |
| Kerb Weight | 726 |
| Height | 1549 |
| Length *Width *Height | 3565 mm * 1520 mm * 1549 mm |
| Ground Clearance | 180 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 240 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 27 |
| Bootspace | 240L |
| Bootspace | 240 L |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Suspension | Torsion Beam with coil spring |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Four Wheel Steering | No |
| Rear Tyres | 145 / 80 R13 |
| Minimum Turning Radius | 4.5 |
| Front Tyres | 145 / 80 R13 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Tyres | 145 / 80 R13 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Steering | Manual steering |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| Lane Departure Prevention | No |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| NCAP Rating | 0 Star (Global NCAP) |
| Airbags | 1 Airbags (Driver) |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Brakes | Ventilated Disc (Front), Drum (Rear) |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | No |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | No |
| Air Purifier | No |
| Parking Sensors | Rear |
| Extendable Sun Visor | No |
| Charging Ports | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Air Conditioner | No |
| Heater | No |
| Steering Adjustment | No |
| 12V Power Outlets | No |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Driver Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Front Seatback Pockets | No |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Split Rear Seat | No |
| Active headrest | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Interior Colours | Black |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Third Row Seat | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Driver Armrest | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back) |
| Driver Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back) |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| One Touch Down | No |
| Bootlid Opener | Internal with Key |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Boot Opener | Internal with Key |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Interior Door Handles | Painted |
| Door Pockets | Front |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish ORVM Colour |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Scuff Plates | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Power Windows | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| ORVM Colour | Black |
| Adjustable ORVMs | Externally Adjustable |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Rub-strips | No |
| Roof Rails | No |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Body-coloured Bumpers | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Interior Lamps | Front |
| Fog Lights | No |
| Cabin Lamps | Front |
| Daytime Running Lights (DRL) | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Daytime Running Lights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Headlight Height Adjuster | No |
| Fog Lights | No |
| Taillights | Halogen |
| Automatic Headlamps | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Gear Shift Indicator | No |
| Instrument Cluster | Digital |
| Fuel Consumption | Low Fuel Level Warning |
| Clock | Digital |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Instantaneous Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Gear Indicator | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Shift Indicator | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Distance to Empty | No |
| Door Ajar Warning | No |
| Tachometer | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| Input Methods | No |
| SD Card Compatibility | No |
| DVD Playback | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Wireless Charger | No |
| Voice Command | No |
| AM/FM Radio | No |
| Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| USB Compatibility | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Smart Connectivity | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | 40000 |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Kms |
