![Hector [2021-2023]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
MG Hector [2021-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Max Torque (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1600 rpm |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Driving Range | 849 |
| Engine | 1451 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | 1.5L Turbocharged |
| Max Power (bhp@rpm) | 141 bhp @ 5000 rpm |
| Mileage (ARAI) | 14.1 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Fixed Geometry) |
| Idle Start/Stop | No |
| Mileage | ARAI: 14.1 kmpl | User Reported: 14 kmpl |
| Regenerative Braking | No |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Fixed Geometry |
| Mileage - Owner Reported | 14 |
| Wheelbase | 2750 |
| Length | 4655 |
| Width | 1835 |
| Height | 1760 |
| Length *Width *Height | 4655 mm * 1835 mm * 1760 mm |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 60 |
| Seating Capacity | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 587 |
| Bootspace | 587 L |
| Bootspace | 587L |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Four Wheel Steering | No |
| Rear Tyres | 215 / 60 R17 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Suspension | Macpherson Strut with Stabilizer bar |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Rear Suspension | Semi Independent Helical Spring Torsion Beam |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Seat Base: Sliding | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| NCAP Rating | Not Tested |
| Lane Departure Prevention | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Forward Collision Warning | No |
| Puncture Repair Kit | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Ride Height Adjustment | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Air Purifier | Optional |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Vents Behind Front Armrest) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Interiors | Single Tone |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Massage Seats | No |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Second Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Ventilated Seat Type | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Interior Colours | Black |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down) |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Split Third Row Seat | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Rear Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Third Row Cup Holders | No |
| Cooled Glovebox | Yes |
| One Touch Down | All |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| One Touch Up | Driver |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Silver |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Power Windows | Front & Rear |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch down, Driver One-touch up |
| Rear Defogger | Yes |
| Interior Door Handles | Silver |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Rear Wiper | Yes |
| Scuff Plates | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | Silver |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof Rails | Yes |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Taillights | LED |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Fog Lights | No |
| Cornering Headlights | No |
| Interior Lamps | Front and Rear Reading Lamp, |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Fog Lights | No |
| Headlights | Halogen Projector |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Distance to Empty | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Clock | Digital |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue - Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Shift Indicator | Yes |
| Average Speed | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| SD Card Compatibility | No |
| AUX Compatibility | Yes |
| WiFi Hotspot | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| USB Compatibility | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| Audio System | 4 Speakers |
| Infotainment Screen | Digital Display |
| Gesture Control | No |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| Wireless Charger | No |
| GPS Navigation System | No |
| Speakers | 4 |
| Smart Connectivity | No |
| Display | Digital Display |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Warranty (In Years) | 5 |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Km |
