Toyota Land Cruiser [2015-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Max Power (bhp@rpm) | 262 bhp @ 3400 rpm |
| Emission Standard | BS 4 |
| Engine Type | V8, 1VD - FTV |
| Idle Start/Stop | No |
| Engine | 4461 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | V8, 1VD - FTV |
| Mileage - Owner Reported | 10.5 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | User Reported: 10.5 kmpl |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Max Torque (Nm@rpm) | 650 Nm @ 1600 rpm |
| Drivetrain | AWD |
| Transmission | Automatic - 6 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| Fuel Type | Diesel |
| Height | 1910 |
| Length | 4950 |
| Ground Clearance | 225 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4950 mm * 1980 mm * 1910 mm |
| Ground Clearance | 225 |
| Kerb Weight | 2725 |
| Wheelbase | 2850 |
| Width | 1980 |
| No of Rows | 3 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Tank Capacity | 93 |
| Doors | 5 |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Front Suspension | Double Wishbone (With KDSS technology) |
| Rear Suspension | Four link with coil spring (With KDSS technology) |
| Front Tyres | 285 / 60 R18 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Rear Tyres | 285 / 60 R18 |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Steering Type | Power Steering |
| Front Tyres | 285 / 60 R18 |
| Minimum Turning Radius | 5.9 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Airbags | 10 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Front Passenger Knee, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Airbags | 10 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Passenger Knee, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Hill Descent Control | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Differential | Limited slip |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Limited Slip Differential | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Extendable Sun Visor | Driver |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Four Zone) |
| Rear AC | Two Zones, Vents on Roof , Common Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Parking Sensors | Rear |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents on Roof, Third row AC: Vents on Roof) |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Interiors | Single Tone |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Active headrest | No |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Interior | Single Tone |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body Kit | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof Rails | Yes |
| Spoiler | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | LED on front, Halogen on rear |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Fog Lights | LED - Front & Halogen - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Gear Shift Indicator | No |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Shift Indicator | No |
| Instantaneous Consumption | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Display | TFT Display |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Smart Connectivity | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Infotainment Screen | TFT Display |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone), DVD Playback |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
