
Honda Amaze
₹7.52 - ₹10 LakhEx-showroom price in new-delhi
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Fuel Type | Petrol |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Idle Start/Stop | No |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Mileage | ARAI: 18.65 kmpl |
| Engine | 1199 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 89 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 110 Nm @ 4800 rpm |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Differential Lock | No |
| Drivetrain | FWD |
| Front Suspension | McPherson strut with coil spring |
| Rear Suspension | Torsion Beam with Coil Spring |
| Doors | 4 |
| Fuel Tank Capacity | 35 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Ground Clearance | 172 mm (unladen) |
| Bootspace | 416 L |
| Minimum Turning Radius | 4.7 |
| Length *Width *Height | 3995 mm * 1733 mm * 1500 mm |
| Wheelbase | 2470 |
| Wheels | Steel Rims |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Rear Tyres | 175 / 65 R14 |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Puncture Repair Kit | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Forward Collision Warning | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| High-beam Assist | No |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Lane Departure Warning | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| NCAP Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front), Drum (Rear) |
| Heater | Yes |
| Air Purifier | Yes |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Parking Sensors | Rear |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Electronic Parking Brake | No |
| Dashcam | No |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Ventilated Seats | No |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Folding Rear Seat | No |
| Cabin Boot Access | No |
| Driver Armrest | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Wireless Charger | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Voice Command | Yes |
| Audio System | 4 Speakers |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| GPS Navigation System | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Infotainment Screen | 8" Touch-screen Display |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Average Speed | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Tachometer | Analogue |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Steering-Mounted Controls | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Taillights | LED |
| Fog Lights | No |
| Stop Lamp | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Headlights | LED Projector |
| Automatic Headlamps | No |
| Interior Lamps | Centre |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Geo-fence | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Interior | Dual Tone (Beige/Black) |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Headlight and Ignition on Reminder | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Interior Door Handles Finish | Black |
| Boot Opener | Electric Opening and Closing |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Rear Defogger | No |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Rear Wiper | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cooled Glovebox | No |
| Door Pockets | Front |
| Front Seatback Pockets | No |
| Sunroof | No |
| Driver Armrest Storage | No |
