Tata Tiago [2016-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 1199 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 84 bhp @ 6000 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Idle Start/Stop | No |
| Max Torque (Nm@rpm) | 114 Nm @ 3500 rpm |
| Mileage (ARAI) | 23.84 |
| Engine Type | Revotron 1.2L 3 cylinder with MULTI-DRIVE Mode |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Emission Standard | BS 4 |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 23.84 kmpl |
| Wheelbase | 2400 |
| Ground Clearance | 170 |
| Height | 1535 |
| Length | 3746 |
| Width | 1647 |
| Kerb Weight | 950 |
| Ground Clearance | 170 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 3746 mm * 1647 mm * 1535 mm |
| Bootspace | 242 |
| Fuel Tank Capacity | 35 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 242L |
| Bootspace | 242 L |
| Front Suspension | Independent, lower wishbone, McPherson (dual path) strut type |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Rear Suspension | Rear Twist beam with coil spring mounted on hydraulic shock absorbers |
| Minimum Turning Radius | 4.9 |
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Rear Tyres | 175 / 65 R14 |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Steering Type | Electronic power assist |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Hill Hold Control | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Fan speed control) |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Parking Assist | Visual display |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Active headrest | No |
| Interior | Dual Tone |
| Rear Armrest | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Driver Armrest | No |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down) |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Boot Opener | Remote |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Side Window Blinds | No |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Remote Operated |
| One Touch Down | No |
| One Touch Up | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Interior Lamps | Centre |
| Daytime Running Lights (DRL) | No |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Daytime Running Lights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Fog Lights | No |
| Cabin Lamps | Centre |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Taillights | Halogen |
| Fog Lights | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Audio System | 4 Speakers |
| Infotainment Screen | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Display | No |
| Smart Connectivity | No |
| Speakers | 4 |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 75000 Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 75000 Kms |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | 75000 |
